15o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

Amazing Blue Europe

Comenius

Το «Amazing Blue Ευρώπη» πρόγραμμα του «Comenius» που αποσκοπεί στην προώθηση της οικολογικής νοοτροπίας και συνεργασίας των χωρών που συμμετέχουν. Κάθε σχολείο θα προσεγγίζει το θέμα με προώθηση ενός ειδικού project με πτυχές καθημερινότητας, προωθεί την υιοθέτηση της οικολογικής συμπεριφοράς.Στόχος είναι να μοιραστούμε τον πολιτισμό, τέχνη, ιστορία και παράδοση μέσω μιας συνεργατικής εργασίας μεταξύ των σχολείων,σπουδαστών και διδασκόντων. Συνεργάζονται 13 σχολεία από 12 διαφορετικές χώρες. Προωθείται η διάδοση των έργων και η χρήση των τηλεπικοινωνιών και νέων τεχνολογιών που βοηθάει τους εφήβους να μελετήσουν τον πολιτισμό τους και να εργαστούν σε ένα διδακτικό κοινό τρόπο. Στόχος είναι η Οικολογία και τα δικαιώματα του πολίτη για μια καταπληκτική μπλε Ευρώπη.

Αρχική | Η πόλη μας | Το σχολείο μας | Δραστηριότητες | Comenius | Έγραψαν για μας | Επικοινωνία | Φωτογραφικό Υλικό | Χρήσιμοι Σύνδεσμοι | Πλάνο του δικτυακού τόπου